Jak dobrać materac do wieku?
Jak dobrać materac do wieku?
Napisane przez   
 10/29/2019 16:02:19     Poradnik
Jak dobrać materac do wieku?

Jak dobrać materac do wieku?

Potrzeby ludzkiego ciała zmieniają się wraz z wiekiem w każdym aspekcie, również w kwestii wyboru materacy do spania. W jesieni życia potrzebne są nieco inne warunki do wypoczynku, niż w wieku średnim, nie mówiąc już o okresie dojrzewania. Na co zwrócić uwagę, dopasowując materac do wieku użytkownika?

Twardość materaca

Jest to jeden z podstawowych aspektów, niezależnie od wieku. Twardość materaca powinno dobierać się z uwzględnieniem wzrostu i masy ciała. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy nie zapadamy się nadmiernie w materacu, ale też nie odczuwamy bolesnego ucisku w żadnym miejscu. Dobrym wyborem dla nich może być materac złożony z trzech warstw, spośród których każda odgrywa inną rolę. Nie poleca się wówczas materacy bardzo twardych, by komfortowo się wysypiać, jednakże skrajnie miękki materac może uniemożliwiać wstawanie z łóżka. Seniorzy powinni poświęcać uwagę nie tylko materacowi do łóżka czy kołdrom puchowym, ale również podłożu, na jakim materac będzie się znajudował, świetnym rozwiązaniem i ułatwieniem mogą być wówczas stelaże regulowane.

Redukcja nacisku

W jesieni życia coraz bardziej dotkliwe stają się objawy reumatyczne, problemy z krążeniem i inne podobne schorzenia. W związku z tym warto poszukiwać materacy piankowych (w tym lateksowych), które dostosowują swoją formę do ciała użytkownika za sprawą jego temperatury. W ten sposób unika się ucisków, które mogłyby pogłębiać kłopoty z krążeniem. Ważną kwestią będzie także faktura pokrowca i materiał jego wykonania – do wielu materacy dodawane są pokrowce z certyfikatami Oeko Tex, świadczącymi o bezpieczeństwie dla zdrowia użytkownika.

Wysokość materaca

Wraz z wiekiem użytkownicy instynktownie wybierają coraz wyższe materace do spania. Jest to związane z łatwością wstawania z łóżka – mając wysoki materac nie trzeba wiele wysiłku, by podnieść się rano lub po poobiedniej drzemce. Ten parametr jest też, rzecz jasna, ściśle związany z wysokością samego łóżka.

Schorzenia kręgosłupa

Jeżeli występują problemy z kręgosłupem, najlepiej od razu przejrzeć dostępne materace ortopedyczne. Tego typu produkty posiadają po kilka stref twardości, dostosowanych do ludzkiej anatomii. Zapewniają one odpowiednie podparcie m.in. dla okolic bioder, ramion, szyi i głowy, jednocześnie nie generując niepotrzebnych ucisków. Każdy dobry sklep z materacami posiada w swojej ofercie przynajmniej kilka tego typu modeli. Nie tylko zapewniają one właściwe podparcie podczas wypoczynku, ale też mają przyjemne w dotyku pokrowce.

Co dla najmłodszych?

Przeglądając materace do spania dla niemowlaków trzeba całkowicie zapomnieć o swoich własnych preferencjach, a pamiętać o tym, że układ ruchu małego człowieka dopiero się rozwija. Dla najmniejszych dzieci dobiera się materace stosunkowo twarde, w których pociecha nie będzie się zapadać.

Zdejmowany pokrowiec

Niezależnie od wieku użytkownika, warto wybierać produkty ze zdejmowalnymi pokrowcami, przystosowanymi do prania w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Regularne powtarzanie tego zabiegu pozwoli zachować odpowiedni poziom higieny oraz uchronić się przed przykrymi objawami alergii.

Zdrowy kompromis

Jeżeli aktualnie nie mamy możliwości zrobić większych zakupów i pozostajemy „skazani” na starą kanapę, zróbmy przynajmniej pierwszy krok. Rozwiązaniem pośrednim będą materace nawierzchniowe, pozwalające zniwelować nierówności oraz zapewnić większy komfort, jeżeli dotychczas posiadany materac jest zbyt twardy.

Udostępnij post:

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie.

Akceptuję